Dlaczego warto spożywać produkty z sezamem?
Medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego warto spożywać produkty z sezamem?

Gdzie używane?

Sezam to roślina kwitnąca z rodzaju Sesamum, zwana również benne. Nasiona sezamu są jadalne i są częstym składnikiem oleju do gotowania, margaryny i sosów sałatkowych czy słodyczy, takich jak sezamki bez cukru.

Nasiona sezamu są często używane jako przyprawa w kuchni indyjskiej, bliskowschodniej, koreańskiej, japońskiej i chińskiej. Olej sezamowy jest tłoczony z prażonych nasion i może być używany jako olej do gotowania lub oczyszczony z wodą w celu uzyskania pasty tahini.

Właściwości

Nasiona sezamu mają wysoką zawartość wapnia, magnezu, żelaza, fosforu i miedzi. Zawierają również lignany, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu całkowitego poprzez zmniejszenie wchłaniania cholesterolu pokarmowego przez przewód jelitowy organizmu.

Sezam zawiera fitosterole, które jak się uważa, chronią przed chorobami serca poprzez obniżanie poziomu cholesterolu we krwi.

Sezamina to lignan występujący głównie w nasionach sezamu, który jak wykazano ma właściwości antyoksydacyjne. Wykazano, że chroni przed rakiem i cukrzycą typu 2.

Nasiona sezamu są od wieków stosowane zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej. Olej sezamowy był stosowany miejscowo w leczeniu wysypek i chorób skóry, takich jak egzema i łuszczyca. Może również pomóc poprawić krążenie i zmniejszyć stan zapalny w organizmie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Stawianie billboardu – warunki i pozwolenie
Stawianie billboardu – warunki i pozwolenie
Billboardy są bardzo często wykorzystywaną powierzchnią reklamową. Ich niewątpliwą zaletą jest przede wszystkim to, że umieszczona na nich reklama w […]
W co się zaopatrzyć podczas prac budowlano-remontowych?
W co się zaopatrzyć podczas prac budowlano-remontowych?
Zaczynając remont warto zaplanować jakie narzędzia i materiały będą nam do tego potrzebne, jednak jest kilka z nich, które prędzej […]
Cenne właściwości borowiny
Cenne właściwości borowiny
Kwasy humusowe to od wielu lat skuteczny środek leczniczy. Borowina stosowana jest w gabinetach kosmetycznych, w ośrodkach wypoczynkowych oraz na […]
Ostatnie wpisy