Zawał serca to przeważnie bezpośrednia konsekwencja choroby niedokrwiennej tego narządu. Spowodowany jest najczęściej bardzo nagłym ograniczeniem przepływu krwi przez tętnice wieńcowe, co w ogromnej mierze zagraża życiu danej osoby. W celu znacznego zminimalizowania ryzyka zawału zaleca się wykonywanie regularnych badań, takich jak choćby echo serca, holter EGK czy rezonans magnetyczny. Oferuje je m.in. ta konkretna klinika medyczna działająca na terenie Poznania: http://klinikapoznan.pl.
Po przebytym zawale serca pacjent powinien przede wszystkim dokładnie wsłuchiwać się we własne ciało. Jeśli poczuje ból w klatce piersiowej, musi natychmiast przerwać wykonywaną czynność, a następnie porządnie wypocząć. W skrajnym przypadku, czyli przy nieustannie nawracającym bólu optymalnym rozwiązaniem jest oczywiście wizyta u kardiologa. Drugie istotne zalecenie to regularna aktywność fizyczna – najlepiej w postaci jazdy na rowerze, długich spacerów czy pływania w basenie (o intensywności dostosowanej do aktualnego samopoczucia).
Nie obejdzie się ponadto bez konsultacji z dietetykiem i ustalenia takiego planu żywieniowego, który zaspokoi zapotrzebowanie organizmu w wartościowe witaminy (np. C, E i B) oraz minerały (cynk, selen magnez itp.). Znajdziemy je choćby w orzechach, kiełkach zbóż, otrębach pszennych, chudym mięsie drobiowym, rybach, warzywach. owocach i kaszy gryczanej.
Niezwykle ważne wskazówki dla osób po zawale to również:
– dobre wysypianie się – między 7 a 10 godzin na dobę
– codzienne branie przypisanych przed lekarza środków farmaceutycznych
– stałe kontrolowanie ciśnienia – nie może ono przekraczać 140/90 mm Hg
– rezygnacja z palenia papierosów oraz ograniczenie picia wina do maksymalnie dwóch lampek na dobę
– mądre odpoczywanie – wyprawa w wysokie góry lub tropikalne rejony świata to kiepski pomysł
– powstrzymanie się od długiego przebywania na słońcu i spożywanie dużych ilości wody w trakcie upalnych dni
– unikanie sytuacji powodujących stres