Sposób życia i styl

Jak rozpoznać dobry pellet drzewny?

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na pellet jako główny materiał opałowy. Bardzo chętnie korzystają z niego także samorządy oraz różne placówki publiczne. Popularność tego paliwa stałego wynika przede wszystkim z tego, że jest niezwykle wygodne w użytkowaniu i ekologiczne, a na dodatek stosunkowo tanie – zwłaszcza w porównaniu z gazem i prądem. Jeśli jesteśmy zainteresowani jego zakupem, to posiada go w swojej ofercie m.in. firma SAM-BUD-ROL.

Minimalna ilość popiołu to tylko jeden z wyróżników

Przy zakupie pelletu należy zwracać uwagę na kilka istotnych parametrów tak, aby wybrać porządny produkt. Pamiętajmy bowiem, że kiepski pellet drzewny może nie tylko okazać się nieekonomiczny, ale też spowodować trwałe uszkodzenie pieca. Zazwyczaj jesteśmy w stanie ocenić jego jakość gołym okiem – jeśli nie jest nadmiernie pokruszony i nie dostrzegamy absolutnie żadnych obcych elementów, oznacza to, że prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Oprócz tego, granulki muszą być mniej więcej tej samej wielkości, a ich powierzchnia idealnie gładka, bez niepokojących chropowatości i ubytków. Powinny też bez trudu tonąć w wodzie, a po spaleniu w piecu pozostawiać po sobie niewielką ilość popiołu. Można również wykonać kilka dodatkowych testów:

  • zapachu – pożądany jest wyraźny aromat drewna w trakcie spalania,
  • koloru – jednolity odcień świadczy o braku niepotrzebnych drobin w postaci laminatów, resztek plastiku czy farb;
  • ciężaru – dobry pellet waży około 0,6 kg/litr,
  • wilgotności – rozpadanie się w rękach granulków świadczy o zbyt dużej zawartości wody.

Alternatywną drogą zakupu dobrej jakości pelletu jest wybieranie wyłącznie produktów ze specjalnym certyfikatem EN plus A1, gdyż każda ich partia przed wypuszczeniem na rynek jest dokładnie kontrolowana.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − jeden =