Urzędy, gabinety lekarskie oraz wiele firm i przedsiębiorstw powoli odchodzi od papierowej dokumentacji – jest ona czasochłonna, zajmuje miejsce, a problemem jest również jej przechowywanie zgodnie z wymogami prawa. Szczególnie w gabinetach lekarskich elektroniczna dokumentacja sprawdza się, zapewniając wygodę lekarzowi, jak i samemu pacjentowi.
Elektroniczna historia choroby pacjenta ułatwia pracę lekarzy czy rejestratorów medycznych – pozwala na szybki dostęp do niezbędnych informacji, bez konieczności przeszukiwania wielu półek i kartotek. Dzięki dokumentacji elektronicznej żaden dokument dotyczący pacjenta nie zaginie, co często dzieje się w przychodniach mających natłok pracy. Dostęp do historii pacjenta ma zarówno lekarz, jak i rejestracja – dzięki temu podczas wizyty specjalista wypełnia dokumentację wyłącznie poprzez komputer, szybko i sprawnie. Również rejestratorzy mają ułatwioną pracę, otrzymując informacje od lekarza, bez konieczności wychodzenia specjalisty z gabinetu. Szybki dostęp do danych pozwala również na przypominanie pacjentowi o terminie wizyty czy zaleceniach lekarza.
Na rynku jest wiele programów medycznych, spośród których wyróżnia się chociażby ten dostępny pod adresem https://medyc.pl/. Zastosowanie elektronicznej historii pacjenta zwiększa wydajność pracy, zapewnia bezpieczeństwo danych przed przeczytaniem ich przez osoby nieupoważnione, a także zapewnia oszczędność miejsca – dokumentacja elektroniczna zajmuje dyski i można gromadzić ją w tzw. chmurach, a nie na regałach zajmujących dużą powierzchnię.