Zakłada się, że pierwsze ośrodki szklarskie istniały już w starożytnym Egipcie i Babilonii. Jednakże dynamiczny rozwój sztuki szklarskiej rozpoczął się dopiero w pierwszych latach XX wieku. Obecnie największą popularnością cieszy się laserowa obróbka szkła.
Na rynku dostępne są różne rodzaje szkła. Wiele z nich może być poddawana obróbce – przykładem może tu być m.in. szkło pojemnikowe, lane, prasowane, płaskie, tłoczone, taflowe, kryształowe, zwierciadlane, lustrzane, okienne, float, stożkowe oraz okrągłe. Obróbka szkła, przede wszystkim ze względu na delikatność i kruchość przedmiotowego materiału, wymaga nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim ostrożności oraz stosowania odpowiednich narzędzi. Rozwiązania laserowe są w tym przypadku zdecydowanie lepsze od metod tradycyjnych – przede wszystkim ze względu na możliwość regulowania energii i powtarzalności impulsu. Nie ma także konieczności stosowania cieczy chłodzącej, niezbędnej podczas standardowej obróbki.
Laserowa obróbka szkła to proces złożony i trudny, jednakże ryzyko uszkodzeń czy mikropęknięć jest w tym przypadku niewielkie. Za pomocą dedykowanych urządzeń można wykonać cięcie, znakowanie, grawerowanie, otworowanie oraz spawanie szkła. Szczegółowe informacje w przedmiotowym temacie można znaleźć w zasobach witryny https://mlsystem.pl/.