Technologia

Stacje diagnostyczne u okulisty – jakie pełnią funkcje?

Diagnostyka wykonywana jest na różnych etapach leczenia i jest niezbędna do jak najwcześniejszego wykrycia chorób. Diagnostyka różnych chorób wzroku nie jest łatwym zadaniem, ponieważ wymaga nie tylko dużej wiedzy, ale również specjalistycznego sprzętu. Diagnostyka oka jest prowadzona w różny sposób w zależności od choroby. W większości przypadków przeprowadza się kilka rodzajów diagnostyki jednocześnie.

U okulisty są różne stacje diagnostyczne, a każda z nich ma swoją określoną funkcję. 

Oto lista najczęstszych stacji diagnostycznych stosowanych w nowoczesnym badaniu oczu:

Stacja okularowa

Ta stacja mierzy moc Twoich okularów lub soczewek kontaktowych przepisanych na receptę. Może również zmierzyć, czy masz astygmatyzm. Lekarz poprosi Cię o spojrzenie przez soczewki, podczas gdy on lub ona porusza nimi i sprawdza, czy obrazy są ostre i wyraźne.

Stacja lampy szczelinowej

Ta stacja jest używana do badania siatkówki (tylnej części oka), która znajduje się za rogówką (przezroczystą powierzchnią przednią). Lekarz będzie świecić światło do oka przez otwór w kształcie szczeliny, a następnie przesuwać wokół soczewki, która powiększa obraz, tak, że on lub ona może zobaczyć, co dzieje się wewnątrz oka bardziej wyraźnie.

Stacja kamery dna oka 

Ta stacja wykonuje zdjęcia wnętrza oka dla przyszłego odniesienia w celach diagnostycznych, jak również dla udokumentowania zmian w czasie (na przykład po operacji LASIK).

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 1 =