Leczenie kanałowe to zabieg, który może uratować Twoje zęby, zapobiec konieczności usunięcia zęba i poprawić ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Jest to jeden z najczęstszych zabiegów wykonywanych przez stomatologów.
Leczenie kanałowe jest stosowane do leczenia miazgi, czyli tkanki miękkiej wewnątrz zęba. Tkanka ta zawiera naczynia krwionośne, tkanki łączne, nerwy i węzły chłonne. Miazga jest odpowiedzialna za produkcję szkliwa i zębiny (twardej tkanki zęba). Gdy ząb zostaje zakażony bakteriami, nazywa się go ropnym.
Kanał korzeniowy powstaje, gdy miazga ulega zapaleniu, zakażeniu lub uszkodzeniu. Powoduje to silny ból i wrażliwość na gorące i zimne pokarmy lub płyny.
Leczenie kanałowe, które wykonują stomatolodzy tychy, polega na usunięciu wszystkich śladów bakterii z komory miazgi zęba i zdezynfekowaniu wnętrza systemu kanałowego za pomocą specjalnych leków. Następnie nad otworem w wierzchołku korzenia umieszcza się niewielkie wypełnienie, aby uniemożliwić dalsze zakażenie.
Leczenie kanałowe składa się z dwóch etapów:
Leczenie kanałowe jest zazwyczaj konieczne, jeśli odczuwasz ból lub wrażliwość jednego lub kilku zębów, zwłaszcza jeśli objawy te nie ustępują po zastosowaniu dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen. Warto również zgłosić się do dentysty, jeśli zauważysz przebarwienie zębów, obrzęk dziąseł wokół zęba lub ropę wydobywającą się z zębów.