Nowoczesny plac zabaw dla dzieci
Sposób życia i styl
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nowoczesny plac zabaw dla dzieci

Plac zabaw to miejsce kojarzące się przede wszystkim z beztroską zabawą i nawiązywaniem pierwszych, dziecięcych przyjaźni. Ale to również miejsce niezwykle ważne dla rozwoju dziecka, nie tylko fizycznego. Nowoczesne place zabaw stanowią idealne pole do zwiększenia wyobraźni, kreatywności i zdobywania nowych umiejętności.

Współczesne place zabaw w niczym nie przypominają tych, na których bawili się rodzice i dziadkowie dzisiejszych kilkulatków. Do sztandarowego zestawu: piaskownica, huśtawka i zjeżdżalnia, dołączył cały zestaw zabawek i urządzeń, które sprawiają, że współczesny plac zabaw to rozbudowane centrum aktywności, sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi bawiących się na nim dzieci.

Rozwój fizyczny, umysłowy i społeczny

Drabinki pionowe i poziome, siatki linowe, ścianki wspinaczkowe – to przykłady elementów wspierających rozwój fizyczny dziecka. Ćwiczą one ogólną sprawność, podnoszą wytrzymałość oraz wspierają prawidłowy rozwój mięśni, jednocześnie rozwijając wyobraźnię przestrzenną. Równoważnie, mosty zwodzone czy belki balansujące poprawiają z kolei zmysł równowagi i uczą kontroli nad własnym ciałem. Zjeżdżalnia, oprócz tego, że wyrabia zdolność balansowania ciałem i kontrolowanego upadania, uczy też cierpliwości i czekania na swoją kolej.

Zabawa w piaskownicy rozwija wyobraźnię i kreatywność już od najmłodszych lat. Na starsze dzieci czekają z kolei gry podwórkowe, uczące np. alfabetu czy dodawania i mnożenia, jak np. http://smartplac.pl/produkt/gra-w-klasy-kolka. Na wielu placach zabaw można też znaleźć stoliki do gier planszowych, takich jak młynek czy szachy, uczące logicznego myślenia oraz poprawiające zdolność koncentracji. Podczas wszystkich tych zabaw dzieci uczą się nawiązywania kontaktów, naśladowania i wchodzenia w role. Zdobywają również umiejętność działania w grupie, ale też współzawodnictwa.

Walory edukacyjne

Place zabaw sprzyjają również nabywaniu praktycznych umiejętności, przydatnych w codziennym życiu. Doskonałym przykładem jest tutaj coraz bardziej popularne miasteczko ruchu drogowego. Dzieci mogą na nim nie tylko doskonalić umiejętność jazdy na rowerze czy hulajnodze, ale przede wszystkim poznawać zasady ruchu drogowego. Uczą się przy tym właściwej oceny sytuacji na drodze oraz szybkiego reagowania na pojawiające się zagrożenia.

O atrakcyjności placu zabaw decydują przede wszystkim bezpieczeństwo i różnorodność dostępnych na nim form rozrywki, dostosowanych do potrzeb użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu rozwoju fizycznego. Nowoczesne, dobrze zaprojektowane place zabaw potrafią nie tylko przyciągnąć dzieci, ale zapewnić im długie godziny urozmaiconej zabawy na świeżym powietrzu, wspierając przy tym ich rozwój.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakich przyrządów kuchennych potrzebujesz w  swojej kuchni?
Jakich przyrządów kuchennych potrzebujesz w swojej kuchni?
Kuchnia jest centrum domu, nie tylko do gotowania i jedzenia, ale także do sprzątania i rozrywki. Dlatego ważne jest, aby […]
Podstawowe środki higieny w zakładzie pracy
Podstawowe środki higieny w zakładzie pracy
W pracy tak samo, jak w domu, powinniśmy dbać o czystość. Biuro, czy hala produkcyjna są szczególnie narażone na różnego […]
W jakich firmach i przedsiębiorstwach powinna znaleźć się ściana LED?
W jakich firmach i przedsiębiorstwach powinna znaleźć się ściana LED?
Ściany LED to świetny sposób na zaprezentowanie swojej marki. Więc jakie rodzaje firm powinny mieć ścianę LED? Każda firma może […]
Ostatnie wpisy