Ogrzewanie domu podczas zimy jest obowiązkowe. Zapewnia ono przede wszystkim komfort mieszkańcom. Decyzja dotycząca źródeł energii do ogrzewania jest kluczowa, gdyż zakup odpowiedniego pieca jest kosztochłonną decyzją, wiążącą właścicieli na kilka lat. Najpopularniejszym źródłem energii nieodnawialnej w naszym kraju był węgiel kamienny. Czy warto go obecnie stosować? Czy istnieją dla niego jakieś alternatywy?
W pobliżu każdego domostwa w odległości najwyżej kilkudziesięciu kilometrów znajduje się węgiel hurt, który może posłużyć za źródło tego surowca. Klasyczne piece węglowe są stosunkowo tanie. Zaletą jest fakt, iż podczas spalania wydziela się bardzo dużo ciepła i energii. W domu z piecem opalanym węglem jest zwyczajnie ciepło. Podczas spalania, do atmosfery wydzielana jest jednak bardzo duża ilość zanieczyszczeń, co uznawane jest za główną wadę. Węgiel kamienny jest ponadto surowcem nieodnawialnym.
Wiele osób jako alternatywę węgla kamiennego wykorzystuje gaz ziemny. Jest to paliwo znacznie bardziej ekologiczne. Do atmosfery uwalnianych jest znacznie mniej zanieczyszczeń. Sama instalacja gazowa jest ponadto wygodniejsza. Bez nakładu pracy umożliwia ustawienie temperatury i czasu ogrzewania. Minusem gazu jest jednak brak efektu mocnego ogrzania domu.
Ogrzewanie domu jest obowiązkowe dla zachowania komfortu mieszkańców. Piece na węgiel kamienny są bardzo popularne w użyciu. Węgiel zapewnia znaczne pokłady ciepła. Podczas spalania uwalniane są jednak do atmosfery szkodliwe zanieczyszczenia, a samo źródło jest nieodnawialne. Dobrą alternatywą jest ogrzewanie gazowe, które jest bardziej ekologiczne i mniej pracochłonne, jednak efekt ogrzania nie jest tak zachwycający.