Wady stóp u dzieci to deformacje wrodzone lub zaburzenia nabyte podczas rozwoju. Zaniedbanie problemu może skutkować dalszymi wadami postawy, jak również powstawaniem różnego rodzaju uchybień na poziomie narządowym oraz emocjonalnym. Jak korygować zdeformowane stopy? Jak postępować z dzieckiem, u którego wykryto zaburzenia postawy?
Wcześnie wykryte deformacje dotyczące stóp i ich ułożenia dają możliwość szybkiej reakcji i korekcji wady. Podczas rozwoju dziecka należy również zwrócić szczególną uwagę na zachowania profilaktyczne, dzięki którym obniży się ryzyko powstawania schorzeń. Jak zadbać o prawidłowy rozwój stóp i ewentualną ich korekcję? Jakie zachowania i czynności są pożądane, a jakich należy unikać?
Wykrycie określonej wady stóp to znak do natychmiastowego działania, które musi być dostosowane do wieku, rozwoju oraz sprawności dziecka. Podczas terapii należy uwzględnić działania specjalistyczne, jak również codzienne postępowanie przy wykonywaniu różnorakich zadań. Ważnym elementem, na który powinien zwrócić uwagę każdy rodzic, jest odpowiednie dobranie pierwszych bucików. Zapewnią one prawidłowe czucie i ułożenie kończyny. Do wskazań i zachowań poprawnych należą również utrzymanie odpowiedniej diety, zwracanie uwagi na ułożenie stóp i miednicy czy odpowiednią pozycją podczas siedzenia.
Do przeciwwskazań oraz zachowań niedopuszczalnych podczas korekcji wad stóp u dziecka jest długotrwałe stanie w jednej pozycji, dźwiganie ciężarów, wykonywanie rozkroków w pozycji siedzącej czy skoków i zeskoków na twarde podłoże. Zachowaniem niewłaściwym jest również stosowanie niedobranych, zbyt dużych i twardych butów, które ograniczają ruchy oraz uniemożliwiają prawidłowy rozwój kończyny. Przy terapii stóp dzieci, bardzo efektownym narzędziem są specjalnie dobrane sandały ortopedyczne dla dziecka, buty rehabilitacyjne oraz wszelkiego rodzaju akcesoria pomocnicze.