Węglowodany są związkami organicznymi i występują we wszystkich komórkach i tkankach organizmów żywych. Bez nich życie jest niemożliwe. Ze względu na swoją budowę dzielą się na proste i złożone. Niektóre węglowodany mają wysoki indeks glikemiczny, co powoduje, że nie przekształcają się szybko w energię i osadzają się pod skórą w postaci złogów tłuszczu. Dieta niskowęglowodanowa ma na celu nasycenie diety białkiem i zminimalizowanie zawartych w niej węglowodanów.
W diecie niskowęglowodanowej masz zielone światło dla czerwonego i białego mięsa, ryb, nabiału, jajek, warzyw (niezawierających skrobi), świeżych i suszonych owoców. Wśród przypraw możesz stosować oliwę z oliwek, cytryny, sól, pieprz, cebulę, czosnek, chilli i ocet.
Powinieneś ograniczyć wszystkie produkty bogate w węglowodany, takie jak płatki zbożowe, makarony i chleb, słodycze, rośliny strączkowe i niektóre owoce o wysokiej zawartości cukru (winogrona, figi). Dieta niskowęglowodanowa działa cuda pod względem korzyści, jakie zapewnia. Niektóre z tych korzyści obejmują utratę wagi, mniejszą ochotę na słodycze, lepsze trawienie, leczenie cukrzycy typu 2, zmniejszenie trądziku. Aby dieta była skuteczna i korzystna dla nas, powinna zawierać odpowiednią ilość składników mineralnych i witamin. W doborze odpowiedniego menu może pomóc nam dietetyk, który weźmie pod uwagę nasz styl życia i nasze zapotrzebowanie energetyczne. Inną superopcją, będzie dieta niskowęglowodanowa catering firmy zajmującej się właśnie takimi usługami doskonale wiedzą również, jak odpowiednio zbilansować dietę. Można również przedstawić plan posiłków od dietetyka.