Sposób życia i styl

Dobry psychoterapeuta – jak go wybrać?

Dobrze przeprowadzona psychoterapia może całkowicie odmienić życie. Pozwala na zmianę niewłaściwych mechanizmów w komunikacji i relacjach oraz na dotarcie do źródeł naszych problemów. Kluczem do sukcesu jest znalezienie właściwego specjalisty, a także odpowiedniej dla nas metody terapeutycznej. Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę, który poprowadzi nas przez trudny proces terapii?

Jakie cechy powinien mieć profesjonalny psychoterapeuta?

Nie ma terapeuty, który będzie odpowiedni dla każdego pacjenta. Powinna to być przede wszystkim osoba właściwa dla nas – wzbudzająca zaufanie, szanująca i akceptująca nasze poglądy i świat wartości. Najczęściej już po kilku pierwszych spotkaniach intuicyjnie czujemy, czy dany specjalista jest w stanie pomóc właśnie nam. Dobry psychoterapeuta nie ocenia i nie daje rad, ale pomaga w samodzielnym znalezieniu właściwych rozwiązań. Poprzez umiejętne zadawanie pytań nakierowuje pacjenta na wyciąganie wniosków, pomaga mu odkryć własną tożsamość i zmienić negatywne mechanizmy zachowań. Jest empatyczny i ma otwarty umysł.

Wykształcenie i kwalifikacje – na co zwrócić uwagę?

Oprócz indywidualnych cech ważne są również odpowiednie uprawnienia, które dają pewność, że pracujemy z profesjonalistą. Psychoterapeuta powinien mieć wykształcenie medyczne lub humanistyczne, a także – obowiązkowo – ukończony kurs kwalifikacyjny i zdany egzamin certyfikacyjny. Kluczową sprawą jest znalezienie profesjonalnego gabinetu lub ośrodka, który gwarantuje rzetelną pomoc certyfikowanych specjalistów . Ważny jest również nurt, w jakim prowadzona jest psychoterapia – dla jednej osoby odpowiednia będzie terapia behawioralna, dla innej zaś terapia Gestalt, terapia psychoanalityczna lub inne nurty. Więcej informacji można znaleźć na https://osrodek-centrum.pl/psychoterapia-indywidualna-w-warszawie/.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × trzy =