Właściwe przechowywanie żywności może pomóc w utrzymaniu jej świeżości, smaku i bezpieczeństwa.
Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że cała żywność powinna być przechowywana w chłodnym, suchym miejscu – z dala od źródeł ciepła, takich jak piece i kuchenki. Ciepło powoduje odparowanie wilgoci z żywności, pozostawiając ją suchą i bez smaku. Żywność powinna być również przechowywana z dala od bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ promienie ultrafioletowe mogą uszkodzić wartość odżywczą i kolor niektórych produktów.
Są dobre do przechowywania owoców i warzyw, takich jak pomidory, ziemniaki, jabłka i papryka, ponieważ pozwalają na cyrkulację powietrza wokół produktów, dzięki czemu nie gniją. Plastikowa folia dobrze nadaje się do zawijania kanapek lub innych produktów, które muszą być wilgotne podczas przechowywania (np. ser).
Są przydatne do przechowywania ugotowanych potraw, takich jak resztki, ponieważ nie zatrzymują wilgoci, tak jak robi to plastik. Metalowe pojemniki utrzymują żywność w chłodniejszym stanie niż szklane słoiki podczas gorących letnich miesięcy, ponieważ metal przewodzi ciepło z dala od żywności lepiej niż szkło.
Są dobre do przechowywania płynów takich jak mleko czy sok, ponieważ nie pochłaniają zapachów tak jak plastik – ale nie są zalecane do przechowywania silnie pachnących produktów takich jak czosnek czy cebula, ponieważ mogą one przenosić swój zapach na inne produkty, jeśli nie zostaną najpierw szczelnie zamknięte folią.
Warto wziąć pod uwagę także opakowania ekologiczne do żywności.