W polskim budownictwie zdecydowanie popularniejsze są tarasy, umieszczane zarówno na wysokości parteru, jak i piętra. W nowoczesnych obiektach taka przestrzeń rekreacyjna organizowana jest nawet na dachu. Patio to natomiast element architektury typowy ciepłym rejonom Półwyspu Iberyjskiego. Znajduje się w centralnej części domu i można z niego wejść bezpośrednio do różnych pomieszczeń. Które rozwiązanie jest lepsze? O tym decyduje przede wszystkim projekt domu.
Przede wszystkim tarasy są lepiej znane i naturalnie komponują się z typowymi nadwiślańskimi budynkami mieszkalnymi. Łatwiej je wbudować w projekt swojego wymarzonego domu. Przystępniejsza jest też wycena tarasu, który można wykonać z różnych materiałów. Klasyczne patio wymaga natomiast zastosowania kamiennych podłóg, często pojawiają się tam również fontanny i inne ozdoby sporej wielkości. Budowa tarasu jest zatem tańsza, poza tym nie wymaga dużej powierzchni terenu.
Patio to rozwiązanie bardziej oryginalne, pozwalające stworzyć wrażenie przestrzeni i swobody. Jego budowa nie musi być też droga, współcześnie patia tworzone są bowiem z różnych materiałów, między innymi cegieł czy drewna. W związku z tym granica pomiędzy nimi a tarasami zaciera się. Patio pasuje do domów w stylu śródziemnomorskim, ale także prostych brył nowoczesnych budynków. Jego zastosowanie pomaga otworzyć wnętrze budynku na ogród, sprzyja także życiu rodzinnemu. Zawczasu trzeba jednak uwzględnić połączenie patio z poszczególnymi pomieszczeniami.
Tekst przygotowany we współpracy z Idea Garden.