Dom i wnętrze

Jakie materiały będa przydatne podczas budowy domu jednorodzinnego?

Budowa domu to skomplikowany proces, w który zaangażowany jest jednakowo jego przyszły właściciel, architekt oraz ekipa budowlana. Planując budowę musimy podjąć szereg decyzji począwszy od wyboru lokalizacji, projektu po materiały wykończeniowe. W poniższym tekście postaramy się zwrócić uwagę na materiały wykorzystywane podczas budowy domu.

Dom murowany czy drewniany?

To kluczowa decyzja, którą musimy podjąć planując budowę domu. Oba mają swoje plusy i minusy oraz wymagają całkowicie innych materiałów. Budowa domu z drewna jest szybsza niż jego wersji murowanej, ale wcale nie oznacza niższych kosztów, a z taką informacją można się często zetknąć.

Cztery rodzaje materiału do budowy domu murowanego

Decydując się na dom murowany mamy do wyboru: cegły, bloczki, pustaki ceramiczne oraz pustaki szklane.

Każdy z wymienionych materiałów ma swoje zalety. Cegły sprawdzą się doskonale w każdej sytuacji. Dzięki niewielkim rozmiarom i dużej wytrzymałości mogą być wykorzystywane zarówno do budowy ścian nośnych, sklepień jak i nadproży. Bloczki to gwarancja solidności oraz dobra izolacja akustyczna. Pustaki, choć pozornie dość delikatne i podatne na kruszenie podczas transportu użyte na budowie zapewniają niebywałą trwałość konstrukcji.

A może drewniany dom szkieletowy?

Drewno to doskonały, ekologiczny surowiec, z którego wznosi się domy szkieletowe, słupowo-ryglowe lub z bali. Do budowy domu drewnianego wykorzystuje się całe mnóstwo elementów m.in. dźwigary dachowe, krokwie, kratownice i słupy nośne. Głównymi elementami są jednak impregnowane belki, które zostają ocieplone wełną mineralną i folią paroprzepuszczalną. Drewno to również doskonały element wykończeniowy do podłóg i tarasów. Bogatą ofertę tych elementów konstrukcyjnych znajdziemy m.in. na stronie https://superdrew.pl/oferta/superdrew-oferta-tartak/konstrukcyjne-elementy-klejone/.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × cztery =